W piątek , 7 października br., odbyła sie w naszej szkole wspaniała uroczystość - PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW. W obecności zaproszonych gości - p. Wójta Krzysztofa Goli, z-cy przewodniczącej Rady Rodziców p. Anny Lasoty, rodziców, p. Krzysztofa Lewickiego, nauczycieli i starszych kolegów, pierwszoklasiści popisali się swoją wiedzą i umiejętnościami. Pięknie zatańczyli poloneza ( i nie tylko:)), recytowali wiersze ( a także modlitwę do Anioła Stróża) , układali wyrazy z pozanych liter oraz liczyli - również po angielsku. Po prezentacjach dzieci nadszedł czas podsumowania i pani dyrektor Marta Piotrowska wielkim ołówkiem pasowała każdą dziewczynkę i i każdego chłopca na pełnoprawnych uczniów naszej Szkoły. Pan Wójt życzył pierwszakom sukcesów w nauce i aby każdy dzień w szkole był dla nich radosny, a także obdarował każde dziecko prezentami i dyplomem. Ten wyjątkowy dzień był dla uczniów szczególnie miły, bo upominki otrzymali równiez od pana Krzysztofa Lewickiego, zaprzyjaźnionego ze szkołą darczyńcy oraz od rodziców.
PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW
- 4
XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
- 15
7 października w naszej szkole obchodzono XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. W piątek tabliczka mnożenia była już obecna wszędzie. Tego dnia podczas lekcji matematyki uczniowie rozwiązywali szereg zadań, zagadek, łamigłówek dotyczących mnożenia. Kolorowali zakodowane obrazki, szukali tabliczki mnożenia w wykreślankach, grali w gry związane z mnożeniem. Nie zabrakło również zabaw z mnożeniem przy użyciu tablicy interaktywnej. Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, pobudziły chęć zdrowej rywalizacji. Edukacja matematyczna jest efektywniejsza, gdy jest połączona z zabawą. Chcemy propagować zasadność uczenia się tabliczki mnożenia, a także poznawania matematyki. Musimy pamiętać, że przedmiot ten towarzyszy nam przez całe życie. Wszędzie otaczają nas liczby, musimy umieć sobie z nimi radzić, dlatego warto znać tabliczkę mnożenia. Gratulujemy Mistrzom oraz dziękujemy wszystkim uczestnikom. TO BYŁA DOBRA, POŻYTECZNA ZABAWA!
ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
07.10.2022 r. w naszej szkole będziemy obchodzić Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Tego dnia uczniowie klas IV-VI będą na lekcjach matematyki brać udział w różnych grach i zabawach. Ponadto, uczniowie naszej szkoły(nauczyciele i pracownicy też:)) będą mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności w tej dziedzinie, przystępując do egzaminu z tabliczki mnożenia. Dla zainteresowanych mamy specjalnie przygotowaną na tę okoliczność pomoc w nauce, tak by każdy mógł zostać Mistrzem Tabliczki Mnożenia – wystarczy tylko trochę pracy i chęci.
Powodzenia!
NOC BIBLIOTEK
Uczniowie naszej szkoły kolejny raz uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo: Noc Bibliotek. W tym roku odbył się bieg patrolowy, ognisko z pieczeniem kiełbasek, rozmowy o ulubionych książkach i projekcja filmu: Biuro detektywistyczne Lasseg i Mai.
5
NARODOWE CZYTANIE
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji czytelniczej: "Narodowe Czytanie". W tym roku chętni uczniowie z klas ósmych czytali zaproszonej publiczności "Ballady i Romanse" A. Mickiewicza.
12
Lubimy bociany
W ubiegłym tygodniu omawialiśmy fragmenty lektury pt. "Doktor Dolittle". Była tam historia, w której wystąpił bocian. Zainspirowani tym tematem wykonaliśmy piękne prace plastyczne. Uczyliśmy się też budowy ptaków. Tu również jako przykład posłużył nam bocian. Lubimy bociany! :)
Klasa 2
Renata Maryniuk
Zestaw podręczników i ćwiczeń na rok szkolny 2022/2023
kl._I_Podreczniki_i_cwiczenia_na_rok_szkolny__2022-23.docx
kl._II_Podreczniki_i_cwiczenia_na_rok_szkolny_2021_(1)_(2).docx
kl._III_Podreczniki_i_cwiczenia_na_rok_szkolny__2022-23.docx
klasa_IV___Podreczniki_i_cwiczenia_na_rok_szk._2022-23.docx
klasa_V___podreczniki_i_cwiczenia_na_rok_rok_szk._2022-23.docx
klasa_VI___podreczniki_i_cwiczenia_na_rok_rok_szk._2022-23.docx
klasa__VII__podreczniki_i_cwiczenia__rok_szk._2022-23.docx
klasa__VIII__podreczniki_i_cwiczenia__rok_szk._2022-23.docx
KSIĄŻKI MOICH MARZEŃ
W bibliotece szkolnej odbyła się akcja czytelnicza: Książki moich marzeń. Jej celem było poznanie faktycznych zainteresowań czytelniczych dzieci i młodzieży naszej szkoły. Zorganizowaliśmy wśród uczniów plebiscyt na najciekawsze ich zdaniem książki. Zadaniem dzieci było podanie na karcie wyborczej tytułów książek, które powinny zostać kupione do biblioteki. Na podstawie wypełnionych kart powstała lista książek, które kupimy ze środków otrzymanych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. W głosowaniu wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły. Dzieci z pełnym zaangażowaniem głosowały na ulubione książki, które powinny trafić do biblioteki szkolnej. Łącznie uczniowie podali 420 tytułów książek. W nowym roku szkolnym postaramy się spełnić marzenia czytelnicze naszych uczniów.
4
Ostatnia wycieczka klasy 8b
W dniu 14.06.2022 odbyła się nasza wycieczka klasowa do Zielonej Góry. Na początku zwiedzaliśmy deptak i szukaliśmy Bachusików. Widzieliśmy dużo ciekawych zabytków, m.in stare kino, teatr oraz ratusz. Potem byliśmy w palmiarni, gdzie najbardziej podobały nam się rybki i winda. Potem pojechaliśmy spędzić czas w galerii handlowej. Spędzaliśmy tam czas na różne sposoby. Jedni krzyczeli "boks,stop",drudzy chodzili i kupowali różne rzeczy, a inni po prostu chodzili i zwiedzali. Było wyśmienicie! Wszyscy żałujemy, że to była nasza ostatnia wycieczka.
Piotr Piosik kl. 8b
CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM
Nasza szkoła kolejny raz uczestniczyła w Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom. Akcja odbyła się w dniach od 28 maja- 4 czerwca pod hasłem: Polscy autorzy dla klimatu. Mieliśmy wielką przyjemność zaprosić do szkoły i przedszkola panów leśników, którzy czytali dzieciom książki, opowiadali o zwierzętach i roślinach występujących w naszej okolicy. Wprowadzili nas w tajniki swojej pracy i przypomnieli o tym jak powinniśmy dbać o środowisko i zachowywać się w lesie. Zaproszeni goście to pan Mateusz Kaźmierczak -leśniczy, pan Marek Mosiewicz – strażnik leśny, pan Jakub Kremer- podleśniczy.
5
WYCIECZKA DO WARSZAWY
30.05.2022
Wyruszyliśmy z Bojadeł o godz. 6:30. Czekała nas długa podróż do Warszawy, bo około 405 km. Dojechaliśmy na 12:30. Wizytę w stolicy rozpoczęliśmy od zwiedzania warszawskiego Cmentarza Wojskowego na Powązkach. To cmentarz komunalny, stał się miejscem, w którym chowano wojskowych w czasie pokoju oraz członków ich rodzin. Widzieliśmy najważniejsze kwatery takie jak: Kwatera na Łączce (gdzie pochowani zostali pomordowani przez UB w latach 1945-56), Dolinka Katyńska, Kwatera Smoleńska oraz Kwatera Harcerskiego Batalionu AK "Zośka" z charakterystycznymi białymi krzyżami z brzozy ustawionymi na grobach poległych.
Po zwiedzeniu Cmentarza, udaliśmy się na obiad do CH Arkadia a później pojechaliśmy do Muzeum Powstania Warszawskiego. Miejsce to dokumentuje historię powstania warszawskiego oraz prowadzi działalność naukowo-badawczą i edukacyjną z czego skorzystaliśmy. W pewnym sensie przez chwilę przenieśliśmy się w czasie do tamtych czasów. Była to wspaniała lekcja historii. Mogliśmy z bliska przyjrzeć się jak to wszystko wyglądało. Muzeum poświęcone jest dziejom PW, które trwało 63 dni i jest hołdem wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę, pokazując następnym pokoleniom Polaków sens tamtych wydarzeń. Ekspozycja przedstawia walkę i codzienne problemy w większości młodych ludzi walczących w powstaniu a Muzeum wykorzystuje nowoczesne techniki audiowizualne, które są bardzo pomocne w dotarciu do młodzieży.
Po dość długim i owocnym w zwiedzenie dniu udaliśmy się do hotelu by się zakwaterować, odpocząć i zebrać siły, bo dzień kolejny miał być również bardzo aktywny i obfity w różnego rodzaju wydarzenia.
431.05.2022
Wtorek rozpoczęliśmy od wizyty w Centrum Nauki Kopernik, które znajduje się nad samą Wisłą na warszawskim Powiślu. Tam, dzieci miały 3 godziny czasu wolnego na zabawę i oglądanie różnych sal wystawowych. Do atrakcji należało (między innymi) samodzielne eksperymentowanie przy ponad 200 eksponatach, które tworzyły wiele grup tematycznych. Można było zapoznać się ze zjawiskami dotyczącymi światła, dowiedzieć się jak powstają kolory czy wstąpić do majsterni (to miejsce, w którym każdy z odwiedzających, niezależnie od wieku, wiedzy i umiejętności samodzielnie podejmuje wyzwania inżynieryjne, naukowe, logiczne, mając do dyspozycji przedmioty codziennego użytku). Na odwiedzających czekał też teatr wysokich napięć czy galeria prezentującą historię cywilizacji ludzkiej i najważniejsze wynalazki np.: radio, film czy Internet.
Po zabawie edukacyjnej w Centrum Nauki Kopernik, pojechaliśmy metrem pod Pałac Kultury i Nauki, by tam przed tym mierzącym 237 m budynkiem zrobić sobie zdjęcia grupowe. Spod Pałacu Kultury przeszliśmy się do CH Złote Tarasy by zjeść obiad.
Później ponownie podróżowaliśmy linią kolei podziemnej aby udać się na zwiedzanie Stadionu Narodowego z przewodnikiem. Byliśmy na trybunach stadionu oraz świadkami kładzenia murawy, weszliśmy do szatni i mogliśmy przyjrzeć się z bliska lożom VIP-owskim, stanowiskom komentatorów i salom przeznaczonym na konferencje prasowe. Dowiedzieliśmy się, że na 2-kondygnacyjnych trybunach znajduje się około 58 000 miejsc siedzących, oraz 69 lóż. Stadion Narodowy imienia Kazimierza Górskiego wywarł na nas wszystkich niemałe wrażenie i był bardzo ciekawym urozmaiceniem dnia.
Po zwiedzaniu Stadionu udaliśmy się na krótki spacer po znanej i reprezentacyjnej ulicy Krakowskie Przedmieście, minęliśmy Pałac Prezydencki a na koniec tego długiego i ciekawego dnia poszliśmy jeszcze obejrzeć zmianę warty na Grobie Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego. Przy tym słynnym Grobie płonie wieczny znicz i służbę pełni warta honorowa z Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. To był nasz ostatni punkt programowy tego dnia.
1.06.2022
W Dzień Dziecka część grupy udała się by zwiedzać Łazienki Królewskie a druga pojechała do WFDiF przy ulicy Chełmskiej 21. To wytwórnia, która powstała 1 stycznia 1950 roku. To tutaj, głównie w latach 50-tych i 60-tych realizowano rocznie nawet kilkadziesiąt filmów. Dzieci mogły wziąć udział w warsztatach z charakteryzacji by pod czujnym okiem profesjonalistów postarzeć się lub zmienić wygląd.
Druga część grupy poszła zwiedzać Łazienki Królewskie, słynny park założony w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Nazwa pochodzi od barokowego pawilonu Łaźni, wzniesionego w latach 80. XVII wieku przez Stanisława Lubomirskiego i przebudowanego przez S.A. Poniatowskiego na pałac na Wyspie. Dzieci zwiedziły najważniejsze miejsca w Łazienkach czyli: Pałac na Wodzie, Pałac Myślewicki, Amfiteatr, czy Pomnik Fryderyka Chopina zaprojektowany przez Wacława Szymanowskiego i Oskara Sosnowskiego przedstawiający odlaną w brązie postać kompozytora siedzącą pod stylizowaną wierzbą. Później obie grupy połączyły się i poszliśmy na Rynek Starego Miasta w Warszawie, po drodze zatrzymując się przed Pomnikiem Małego Powstańca, który upamiętnia najmłodszych uczestników powstania warszawskiego. Tam, pilot wycieczki pan Marcin postawił dzieciom lody a na sam koniec pobytu w stolicy zaplanowane było zwiedzanie Zamku Królewskiego z audioprzewodnikiem. Ten barokowo-klasycystyczny zamek pełni funkcje muzealne i reprezentacyjne. Zwiedzieliśmy Apartament Wielki, Apartament Królewski - pomieszczenia mieszkalne Króla. Poza Pokojem Sypialnym, Garderobą i Gabinetem Króla oraz Salą Audiencjonalną znajduje się tu również słynny Pokój Canaletta – z kolekcją wedut, Kaplica, Pokój Zielony oraz Pokój Żółty, w którym odbywały się słynne czwartkowe obiady. Byliśmy w Dawnej Izbie Poselskiej, Salach Sejmowych, Galerii Wettynów oraz w Galerii Arcydzieł. Dowiedzieliśmy się, że w 1994 roku hrabina Lanckrońska przekazała 37 cennych obrazów do Zamku Królewskiego. Kolekcja zawiera dwa obrazy Rembrandta: "Uczony przy pulpicie" oraz "Dziewczyna w ramie obrazu". Oba obrazy mogliśmy podziwiać. Byliśmy też w Pokojach Matejkowskich oraz na Dziedzińcu Wielkim. Stamtąd wyjechaliśmy już do domu.
Wszystkim uczestnikom wycieczki oraz opiekunom bardzo dziękuję za uczestnictwo, zdyscyplinowanie, dobrą zabawę, mnóstwo wspomnień i miłą atmosferę podczas wycieczki.
Jolanta Haczela
KONKURS CZYTELNICZY Z KSIĄŻKI:"AKADEMIA PANA KLEKSA"
Konkurs czytelniczy z książki: „Akademia pana Kleksa”odbył się 20 maja 2022r. W konkursie uczestniczyło 14 uczniów z klasy IV-V. Konkurs miał formę teleturnieju: „Jeden z dziesięciu”.Uczniowie odpowiadali na szczegółowe pytania dotyczące książki. Do finału przeszło 7 uczestników, którzy wykazali się dużą znajomością lektury. Z finałowej siódemki wyłoniła się najlepsza trójka.
Najlepszą znajomością książki wykazali się :
Miłosz Wawrzusiszyn z klasy IVb- I miejsce
Wiktor Czyżewicz z klasy IVb – II miejsce
Michalina Wojtkowiakz klasy IVb- III miejsce
Uczestnikom gratulujemy! Mamy nadzieję, że kolejny konkurs będzie cieszył się równie dużym zainteresowaniem.
DZIEŃ DZIECKA
Dnia pierwszego czerwca odbył się w naszej szkole Dzień Dziecka. Uczniowie wykonali plakat "Świat moich marzeń" oraz brali udział w różnorodnych konkurencjach sportowych np. skakali na piłce, biegali w worku, przenosili wodę na łyżeczce. Konkurencje sportowe przeplatane były turniejem wiedzowym. Dzieci chętnie brały udział w rywalizacji, czynnie włączały się w kibicowanie.
Dziękujemy Radzie Rodziców za pyszne lody i kiełbaski.
2
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
Uczniowie klasy pierwszej uczestniczyli w przygotowanej dla nich uroczystości : Pasowanie na czytelnika. Wysłuchali wierszy i piosenek o książce. W grupach rozwiązywali rebusy, krzyżówki, zagadki (dotyczące poznanych bajek, baśni, wierszy oraz ogółem książek i biblioteki), układali puzzle. Po zakończonej rywalizacji zostali uroczyście pasowani na czytelników biblioteki . Obejrzeli przedstawienie na podstawie utworu Wiery Badalskiej: „Ballada o znudzonej królewnie”. Wszyscy uczniowie otrzymali na pamiątkę zakładki do książek wykonane przez starszych uczniów, oraz książki przekazane do szkoły w ramach kampanii „ Mała książka-wielki człowiek”.
28
Bilet do biblioteki
Chętni uczniowie z klas II- IV uczestniczyli w akcji czytelniczej " Bilet powrotny do biblioteki". Akcja miała na celu przyciągnięcie uczniów do biblioteki i zachęcenie ich do czytania. Uczniowie otrzymali bilet na którym umieszczono ikonki z kategoriami książek do przeczytania( np. książki przyrodnicze, przygodowe, detektywistyczne, komiksy itp.). Za każdą przeczytaną książkę z wykazu uczeń otrzymywał naklejkę. Po zapełnieniu całego biletu dzieci otrzymały upominki i dyplomy. Akcja kolejny raz cieszyła się dużym zainteresowaniem.
KONKURS CZYTELNICZY Z KSIĄŻKI: "KAMIENIE NA SZANIEC"
W Konkursie czytelniczym z książki: "Kamienie na Szaniec" uczestniczyli uczniowie z klas VII- VIII. Rywalizacja odbyła się w formie teleturnieju: "Jeden z dziesięciu".Najlepsze wyniki osiągnęli:
I miesce- Malwina Kantorek z klasy VIIIa
II miejsce- Martyna Brembor z klasy VIIb
III miejsce - Paulina Paluch z klasy VIIb.
GRATULUJEMY.
Otrzymaliśmy dofinansowanie z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na zakup książek do naszej szkolnej biblioteki.
Z radością i satysfakcją informujemy, że wniosek złożony przez naszą szkołę w październiku 2021r. przeszedł pomyślnie procedurę weryfikacyjną i tym samym uzyskaliśmy rządowe wsparcie finansowe w ramach Priorytetu 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021- 2025.
Nasza szkoła otrzymała dofinansowanie w wysokości 12000 zł przy wkładzie własnym 3000 zł. Do biblioteki szkolnej kupimy nowości czytelnicze, lektury, teatrzyk kamishibai. Zostanie również zakupiony komputer z drukarką i upominki dla dzieci biorących udział w imprezach i konkursach czytelniczych.
W celu umożliwienia wszystkim zainteresowanym – UCZNIOM, RODZICOM, NAUCZYCIELOM – włączenia się w konsultowanie zakupów nowych książek prosimy o zgłaszanie swoich propozycji tytułów wartościowych książek, które mogłyby uzupełnić księgozbiór naszej biblioteki.
Pielgrzymka do Częstochowy
Uczniowie naszej szkoły, wolontariusze Szkolnego Koła Caritas i inni chętni odwiedzili Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej dnia 20 maja, by podziękować za otrzymywane łaski i prosić o nowe. Wycieczka się udała, wszyscy szczęśliwie dotarli do domu, pomimo trudu, jaki towarzyszył i upalnego dnia, zakończonego burzą. Niektórzy uczestnicy już snują plany na kolejny wyjazd , który z pewnością wkrótce zaplanujemy na nowy rok szkolny.
1
ZAKŁADKA DLA 7 LATKA
Dzieci z klas od II – VIII wykonały zakładki do książek dla koleżanek i kolegów z klasy I. Zostaną one wręczone podczas uroczystości: Pasowanie na czytelnika. Wykonane prace sprawią dużą radość pierwszoklasistom.
DZIEŃ CZYTANIA TOLKIENA
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akcji czytelniczej : Dzień czytania Tolkiena. Chętne osoby z klas IV – VII głośno czytały zaproszonej publiczności fragmenty książki „Hobbit”.
2
Archiwum Aktualności