31.05.2022
Wtorek rozpoczęliśmy od wizyty w Centrum Nauki Kopernik, które znajduje się nad samą Wisłą na warszawskim Powiślu. Tam, dzieci miały 3 godziny czasu wolnego na zabawę i oglądanie różnych sal wystawowych. Do atrakcji należało (między innymi) samodzielne eksperymentowanie przy ponad 200 eksponatach, które tworzyły wiele grup tematycznych. Można było zapoznać się ze zjawiskami dotyczącymi światła, dowiedzieć się jak powstają kolory czy wstąpić do majsterni (to miejsce, w którym każdy z odwiedzających, niezależnie od wieku, wiedzy i umiejętności samodzielnie podejmuje wyzwania inżynieryjne, naukowe, logiczne, mając do dyspozycji przedmioty codziennego użytku). Na odwiedzających czekał też teatr wysokich napięć czy galeria prezentującą historię cywilizacji ludzkiej i najważniejsze wynalazki np.: radio, film czy Internet.
Po zabawie edukacyjnej w Centrum Nauki Kopernik, pojechaliśmy metrem pod Pałac Kultury i Nauki, by tam przed tym mierzącym 237 m budynkiem zrobić sobie zdjęcia grupowe. Spod Pałacu Kultury przeszliśmy się do CH Złote Tarasy by zjeść obiad.
Później ponownie podróżowaliśmy linią kolei podziemnej aby udać się na zwiedzanie Stadionu Narodowego z przewodnikiem. Byliśmy na trybunach stadionu oraz świadkami kładzenia murawy, weszliśmy do szatni i mogliśmy przyjrzeć się z bliska lożom VIP-owskim, stanowiskom komentatorów i salom przeznaczonym na konferencje prasowe. Dowiedzieliśmy się, że na 2-kondygnacyjnych trybunach znajduje się około 58 000 miejsc siedzących, oraz 69 lóż. Stadion Narodowy imienia Kazimierza Górskiego wywarł na nas wszystkich niemałe wrażenie i był bardzo ciekawym urozmaiceniem dnia.
Po zwiedzaniu Stadionu udaliśmy się na krótki spacer po znanej i reprezentacyjnej ulicy Krakowskie Przedmieście, minęliśmy Pałac Prezydencki a na koniec tego długiego i ciekawego dnia poszliśmy jeszcze obejrzeć zmianę warty na Grobie Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego. Przy tym słynnym Grobie płonie wieczny znicz i służbę pełni warta honorowa z Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. To był nasz ostatni punkt programowy tego dnia.
1.06.2022
W Dzień Dziecka część grupy udała się by zwiedzać Łazienki Królewskie a druga pojechała do WFDiF przy ulicy Chełmskiej 21. To wytwórnia, która powstała 1 stycznia 1950 roku. To tutaj, głównie w latach 50-tych i 60-tych realizowano rocznie nawet kilkadziesiąt filmów. Dzieci mogły wziąć udział w warsztatach z charakteryzacji by pod czujnym okiem profesjonalistów postarzeć się lub zmienić wygląd.
Druga część grupy poszła zwiedzać Łazienki Królewskie, słynny park założony w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Nazwa pochodzi od barokowego pawilonu Łaźni, wzniesionego w latach 80. XVII wieku przez Stanisława Lubomirskiego i przebudowanego przez S.A. Poniatowskiego na pałac na Wyspie. Dzieci zwiedziły najważniejsze miejsca w Łazienkach czyli: Pałac na Wodzie, Pałac Myślewicki, Amfiteatr, czy Pomnik Fryderyka Chopina zaprojektowany przez Wacława Szymanowskiego i Oskara Sosnowskiego przedstawiający odlaną w brązie postać kompozytora siedzącą pod stylizowaną wierzbą. Później obie grupy połączyły się i poszliśmy na Rynek Starego Miasta w Warszawie, po drodze zatrzymując się przed Pomnikiem Małego Powstańca, który upamiętnia najmłodszych uczestników powstania warszawskiego. Tam, pilot wycieczki pan Marcin postawił dzieciom lody a na sam koniec pobytu w stolicy zaplanowane było zwiedzanie Zamku Królewskiego z audioprzewodnikiem. Ten barokowo-klasycystyczny zamek pełni funkcje muzealne i reprezentacyjne. Zwiedzieliśmy Apartament Wielki, Apartament Królewski - pomieszczenia mieszkalne Króla. Poza Pokojem Sypialnym, Garderobą i Gabinetem Króla oraz Salą Audiencjonalną znajduje się tu również słynny Pokój Canaletta – z kolekcją wedut, Kaplica, Pokój Zielony oraz Pokój Żółty, w którym odbywały się słynne czwartkowe obiady. Byliśmy w Dawnej Izbie Poselskiej, Salach Sejmowych, Galerii Wettynów oraz w Galerii Arcydzieł. Dowiedzieliśmy się, że w 1994 roku hrabina Lanckrońska przekazała 37 cennych obrazów do Zamku Królewskiego. Kolekcja zawiera dwa obrazy Rembrandta: "Uczony przy pulpicie" oraz "Dziewczyna w ramie obrazu". Oba obrazy mogliśmy podziwiać. Byliśmy też w Pokojach Matejkowskich oraz na Dziedzińcu Wielkim. Stamtąd wyjechaliśmy już do domu.
Wszystkim uczestnikom wycieczki oraz opiekunom bardzo dziękuję za uczestnictwo, zdyscyplinowanie, dobrą zabawę, mnóstwo wspomnień i miłą atmosferę podczas wycieczki.
Jolanta Haczela