W bibliotece szkolnej odbyła się akcja czytelnicza: Książki moich marzeń. Jej celem było poznanie faktycznych zainteresowań czytelniczych dzieci i młodzieży naszej szkoły. Zorganizowaliśmy wśród uczniów plebiscyt na najciekawsze ich zdaniem książki. Zadaniem dzieci było podanie na karcie wyborczej tytułów książek, które powinny zostać kupione do biblioteki. Na podstawie wypełnionych kart powstała lista książek, które kupimy ze środków otrzymanych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. W głosowaniu wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły. Dzieci z pełnym zaangażowaniem głosowały na ulubione książki, które powinny trafić do biblioteki szkolnej. Łącznie uczniowie podali 420 tytułów książek. W nowym roku szkolnym postaramy się spełnić marzenia czytelnicze naszych uczniów.
KSIĄŻKI MOICH MARZEŃ
- 4
Ostatnia wycieczka klasy 8b
W dniu 14.06.2022 odbyła się nasza wycieczka klasowa do Zielonej Góry. Na początku zwiedzaliśmy deptak i szukaliśmy Bachusików. Widzieliśmy dużo ciekawych zabytków, m.in stare kino, teatr oraz ratusz. Potem byliśmy w palmiarni, gdzie najbardziej podobały nam się rybki i winda. Potem pojechaliśmy spędzić czas w galerii handlowej. Spędzaliśmy tam czas na różne sposoby. Jedni krzyczeli "boks,stop",drudzy chodzili i kupowali różne rzeczy, a inni po prostu chodzili i zwiedzali. Było wyśmienicie! Wszyscy żałujemy, że to była nasza ostatnia wycieczka.
Piotr Piosik kl. 8b
CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM
Nasza szkoła kolejny raz uczestniczyła w Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom. Akcja odbyła się w dniach od 28 maja- 4 czerwca pod hasłem: Polscy autorzy dla klimatu. Mieliśmy wielką przyjemność zaprosić do szkoły i przedszkola panów leśników, którzy czytali dzieciom książki, opowiadali o zwierzętach i roślinach występujących w naszej okolicy. Wprowadzili nas w tajniki swojej pracy i przypomnieli o tym jak powinniśmy dbać o środowisko i zachowywać się w lesie. Zaproszeni goście to pan Mateusz Kaźmierczak -leśniczy, pan Marek Mosiewicz – strażnik leśny, pan Jakub Kremer- podleśniczy.
5
WYCIECZKA DO WARSZAWY
30.05.2022
Wyruszyliśmy z Bojadeł o godz. 6:30. Czekała nas długa podróż do Warszawy, bo około 405 km. Dojechaliśmy na 12:30. Wizytę w stolicy rozpoczęliśmy od zwiedzania warszawskiego Cmentarza Wojskowego na Powązkach. To cmentarz komunalny, stał się miejscem, w którym chowano wojskowych w czasie pokoju oraz członków ich rodzin. Widzieliśmy najważniejsze kwatery takie jak: Kwatera na Łączce (gdzie pochowani zostali pomordowani przez UB w latach 1945-56), Dolinka Katyńska, Kwatera Smoleńska oraz Kwatera Harcerskiego Batalionu AK "Zośka" z charakterystycznymi białymi krzyżami z brzozy ustawionymi na grobach poległych.
Po zwiedzeniu Cmentarza, udaliśmy się na obiad do CH Arkadia a później pojechaliśmy do Muzeum Powstania Warszawskiego. Miejsce to dokumentuje historię powstania warszawskiego oraz prowadzi działalność naukowo-badawczą i edukacyjną z czego skorzystaliśmy. W pewnym sensie przez chwilę przenieśliśmy się w czasie do tamtych czasów. Była to wspaniała lekcja historii. Mogliśmy z bliska przyjrzeć się jak to wszystko wyglądało. Muzeum poświęcone jest dziejom PW, które trwało 63 dni i jest hołdem wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę, pokazując następnym pokoleniom Polaków sens tamtych wydarzeń. Ekspozycja przedstawia walkę i codzienne problemy w większości młodych ludzi walczących w powstaniu a Muzeum wykorzystuje nowoczesne techniki audiowizualne, które są bardzo pomocne w dotarciu do młodzieży.
Po dość długim i owocnym w zwiedzenie dniu udaliśmy się do hotelu by się zakwaterować, odpocząć i zebrać siły, bo dzień kolejny miał być również bardzo aktywny i obfity w różnego rodzaju wydarzenia.
431.05.2022
Wtorek rozpoczęliśmy od wizyty w Centrum Nauki Kopernik, które znajduje się nad samą Wisłą na warszawskim Powiślu. Tam, dzieci miały 3 godziny czasu wolnego na zabawę i oglądanie różnych sal wystawowych. Do atrakcji należało (między innymi) samodzielne eksperymentowanie przy ponad 200 eksponatach, które tworzyły wiele grup tematycznych. Można było zapoznać się ze zjawiskami dotyczącymi światła, dowiedzieć się jak powstają kolory czy wstąpić do majsterni (to miejsce, w którym każdy z odwiedzających, niezależnie od wieku, wiedzy i umiejętności samodzielnie podejmuje wyzwania inżynieryjne, naukowe, logiczne, mając do dyspozycji przedmioty codziennego użytku). Na odwiedzających czekał też teatr wysokich napięć czy galeria prezentującą historię cywilizacji ludzkiej i najważniejsze wynalazki np.: radio, film czy Internet.
Po zabawie edukacyjnej w Centrum Nauki Kopernik, pojechaliśmy metrem pod Pałac Kultury i Nauki, by tam przed tym mierzącym 237 m budynkiem zrobić sobie zdjęcia grupowe. Spod Pałacu Kultury przeszliśmy się do CH Złote Tarasy by zjeść obiad.
Później ponownie podróżowaliśmy linią kolei podziemnej aby udać się na zwiedzanie Stadionu Narodowego z przewodnikiem. Byliśmy na trybunach stadionu oraz świadkami kładzenia murawy, weszliśmy do szatni i mogliśmy przyjrzeć się z bliska lożom VIP-owskim, stanowiskom komentatorów i salom przeznaczonym na konferencje prasowe. Dowiedzieliśmy się, że na 2-kondygnacyjnych trybunach znajduje się około 58 000 miejsc siedzących, oraz 69 lóż. Stadion Narodowy imienia Kazimierza Górskiego wywarł na nas wszystkich niemałe wrażenie i był bardzo ciekawym urozmaiceniem dnia.
Po zwiedzaniu Stadionu udaliśmy się na krótki spacer po znanej i reprezentacyjnej ulicy Krakowskie Przedmieście, minęliśmy Pałac Prezydencki a na koniec tego długiego i ciekawego dnia poszliśmy jeszcze obejrzeć zmianę warty na Grobie Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego. Przy tym słynnym Grobie płonie wieczny znicz i służbę pełni warta honorowa z Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. To był nasz ostatni punkt programowy tego dnia.
1.06.2022
W Dzień Dziecka część grupy udała się by zwiedzać Łazienki Królewskie a druga pojechała do WFDiF przy ulicy Chełmskiej 21. To wytwórnia, która powstała 1 stycznia 1950 roku. To tutaj, głównie w latach 50-tych i 60-tych realizowano rocznie nawet kilkadziesiąt filmów. Dzieci mogły wziąć udział w warsztatach z charakteryzacji by pod czujnym okiem profesjonalistów postarzeć się lub zmienić wygląd.
Druga część grupy poszła zwiedzać Łazienki Królewskie, słynny park założony w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Nazwa pochodzi od barokowego pawilonu Łaźni, wzniesionego w latach 80. XVII wieku przez Stanisława Lubomirskiego i przebudowanego przez S.A. Poniatowskiego na pałac na Wyspie. Dzieci zwiedziły najważniejsze miejsca w Łazienkach czyli: Pałac na Wodzie, Pałac Myślewicki, Amfiteatr, czy Pomnik Fryderyka Chopina zaprojektowany przez Wacława Szymanowskiego i Oskara Sosnowskiego przedstawiający odlaną w brązie postać kompozytora siedzącą pod stylizowaną wierzbą. Później obie grupy połączyły się i poszliśmy na Rynek Starego Miasta w Warszawie, po drodze zatrzymując się przed Pomnikiem Małego Powstańca, który upamiętnia najmłodszych uczestników powstania warszawskiego. Tam, pilot wycieczki pan Marcin postawił dzieciom lody a na sam koniec pobytu w stolicy zaplanowane było zwiedzanie Zamku Królewskiego z audioprzewodnikiem. Ten barokowo-klasycystyczny zamek pełni funkcje muzealne i reprezentacyjne. Zwiedzieliśmy Apartament Wielki, Apartament Królewski - pomieszczenia mieszkalne Króla. Poza Pokojem Sypialnym, Garderobą i Gabinetem Króla oraz Salą Audiencjonalną znajduje się tu również słynny Pokój Canaletta – z kolekcją wedut, Kaplica, Pokój Zielony oraz Pokój Żółty, w którym odbywały się słynne czwartkowe obiady. Byliśmy w Dawnej Izbie Poselskiej, Salach Sejmowych, Galerii Wettynów oraz w Galerii Arcydzieł. Dowiedzieliśmy się, że w 1994 roku hrabina Lanckrońska przekazała 37 cennych obrazów do Zamku Królewskiego. Kolekcja zawiera dwa obrazy Rembrandta: "Uczony przy pulpicie" oraz "Dziewczyna w ramie obrazu". Oba obrazy mogliśmy podziwiać. Byliśmy też w Pokojach Matejkowskich oraz na Dziedzińcu Wielkim. Stamtąd wyjechaliśmy już do domu.
Wszystkim uczestnikom wycieczki oraz opiekunom bardzo dziękuję za uczestnictwo, zdyscyplinowanie, dobrą zabawę, mnóstwo wspomnień i miłą atmosferę podczas wycieczki.
Jolanta Haczela
KONKURS CZYTELNICZY Z KSIĄŻKI:"AKADEMIA PANA KLEKSA"
Konkurs czytelniczy z książki: „Akademia pana Kleksa”odbył się 20 maja 2022r. W konkursie uczestniczyło 14 uczniów z klasy IV-V. Konkurs miał formę teleturnieju: „Jeden z dziesięciu”.Uczniowie odpowiadali na szczegółowe pytania dotyczące książki. Do finału przeszło 7 uczestników, którzy wykazali się dużą znajomością lektury. Z finałowej siódemki wyłoniła się najlepsza trójka.
Najlepszą znajomością książki wykazali się :
Miłosz Wawrzusiszyn z klasy IVb- I miejsce
Wiktor Czyżewicz z klasy IVb – II miejsce
Michalina Wojtkowiakz klasy IVb- III miejsce
Uczestnikom gratulujemy! Mamy nadzieję, że kolejny konkurs będzie cieszył się równie dużym zainteresowaniem.
DZIEŃ DZIECKA
Dnia pierwszego czerwca odbył się w naszej szkole Dzień Dziecka. Uczniowie wykonali plakat "Świat moich marzeń" oraz brali udział w różnorodnych konkurencjach sportowych np. skakali na piłce, biegali w worku, przenosili wodę na łyżeczce. Konkurencje sportowe przeplatane były turniejem wiedzowym. Dzieci chętnie brały udział w rywalizacji, czynnie włączały się w kibicowanie.
Dziękujemy Radzie Rodziców za pyszne lody i kiełbaski.
2
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
Uczniowie klasy pierwszej uczestniczyli w przygotowanej dla nich uroczystości : Pasowanie na czytelnika. Wysłuchali wierszy i piosenek o książce. W grupach rozwiązywali rebusy, krzyżówki, zagadki (dotyczące poznanych bajek, baśni, wierszy oraz ogółem książek i biblioteki), układali puzzle. Po zakończonej rywalizacji zostali uroczyście pasowani na czytelników biblioteki . Obejrzeli przedstawienie na podstawie utworu Wiery Badalskiej: „Ballada o znudzonej królewnie”. Wszyscy uczniowie otrzymali na pamiątkę zakładki do książek wykonane przez starszych uczniów, oraz książki przekazane do szkoły w ramach kampanii „ Mała książka-wielki człowiek”.
28
Bilet do biblioteki
Chętni uczniowie z klas II- IV uczestniczyli w akcji czytelniczej " Bilet powrotny do biblioteki". Akcja miała na celu przyciągnięcie uczniów do biblioteki i zachęcenie ich do czytania. Uczniowie otrzymali bilet na którym umieszczono ikonki z kategoriami książek do przeczytania( np. książki przyrodnicze, przygodowe, detektywistyczne, komiksy itp.). Za każdą przeczytaną książkę z wykazu uczeń otrzymywał naklejkę. Po zapełnieniu całego biletu dzieci otrzymały upominki i dyplomy. Akcja kolejny raz cieszyła się dużym zainteresowaniem.
KONKURS CZYTELNICZY Z KSIĄŻKI: "KAMIENIE NA SZANIEC"
W Konkursie czytelniczym z książki: "Kamienie na Szaniec" uczestniczyli uczniowie z klas VII- VIII. Rywalizacja odbyła się w formie teleturnieju: "Jeden z dziesięciu".Najlepsze wyniki osiągnęli:
I miesce- Malwina Kantorek z klasy VIIIa
II miejsce- Martyna Brembor z klasy VIIb
III miejsce - Paulina Paluch z klasy VIIb.
GRATULUJEMY.
Otrzymaliśmy dofinansowanie z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na zakup książek do naszej szkolnej biblioteki.
Z radością i satysfakcją informujemy, że wniosek złożony przez naszą szkołę w październiku 2021r. przeszedł pomyślnie procedurę weryfikacyjną i tym samym uzyskaliśmy rządowe wsparcie finansowe w ramach Priorytetu 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021- 2025.
Nasza szkoła otrzymała dofinansowanie w wysokości 12000 zł przy wkładzie własnym 3000 zł. Do biblioteki szkolnej kupimy nowości czytelnicze, lektury, teatrzyk kamishibai. Zostanie również zakupiony komputer z drukarką i upominki dla dzieci biorących udział w imprezach i konkursach czytelniczych.
W celu umożliwienia wszystkim zainteresowanym – UCZNIOM, RODZICOM, NAUCZYCIELOM – włączenia się w konsultowanie zakupów nowych książek prosimy o zgłaszanie swoich propozycji tytułów wartościowych książek, które mogłyby uzupełnić księgozbiór naszej biblioteki.
Pielgrzymka do Częstochowy
Uczniowie naszej szkoły, wolontariusze Szkolnego Koła Caritas i inni chętni odwiedzili Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej dnia 20 maja, by podziękować za otrzymywane łaski i prosić o nowe. Wycieczka się udała, wszyscy szczęśliwie dotarli do domu, pomimo trudu, jaki towarzyszył i upalnego dnia, zakończonego burzą. Niektórzy uczestnicy już snują plany na kolejny wyjazd , który z pewnością wkrótce zaplanujemy na nowy rok szkolny.
1
ZAKŁADKA DLA 7 LATKA
Dzieci z klas od II – VIII wykonały zakładki do książek dla koleżanek i kolegów z klasy I. Zostaną one wręczone podczas uroczystości: Pasowanie na czytelnika. Wykonane prace sprawią dużą radość pierwszoklasistom.
DZIEŃ CZYTANIA TOLKIENA
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akcji czytelniczej : Dzień czytania Tolkiena. Chętne osoby z klas IV – VII głośno czytały zaproszonej publiczności fragmenty książki „Hobbit”.
2
UDZIAŁ W AKCJI "CZYSTA ODRA"
Dnia 29.04.2022r. chętni uczniowie z naszej szkoły czynnie włączyli się do akcji "Czysta Odra". Posprzątaliśmy teren nad Odrą na odcinku Karczemka - Przewóz. Zebraliśmy dużo śmieci. Na koniec wspólnie usiedliśmy przy ognisku i piekliśmy kiełbaski. Uczniowie otrzymali pamiątkowe gadżety.
2
Uwaga !!!!!! Ruszamy z pożyteczną akcją ! Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci !!!
Drodzy uczniowie i rodzice !!!
Nasza szkoła przystąpiła do projektu “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”.
Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami.W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny
i elektryczny szkoła otrzyma bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego lub materiałów biurowych. Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci!Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty
sprzęt na rzecz wybranej szkoły.
,,Im więcej sprzętu uzbieramy, tym wyższy bon otrzymamy!!!’’
Termin Akcji: 19 maja br.
Miejsce Akcji: dziedziniec SP w Bojadłach, ulica Szkolna 1.
Operatorem Akcji jest Green Office Ecologic Spółka z o.o.
Siedziba Spółki - Warszawa 00-074, ul. Trębacka 4
Kontakt telefoniczny: 669-482-511 ; 83 341 75 94 wew. 23; w godz. 8:00 - 16:00
e-mail: eko.szkoly@greenoffice.co / www.dzieci-zbieraja-elektrosmieci.pl
ZBIERAMY: KOMPUTERY, DRUKARKI, MONITORY, TELEFONY, SPRZĘT RTV I AGD, BATERIE, AKUMULATORY, KABLE, TUSZE ATRAMENTOWE, ITP.
NIE ODBIERAMY TONERÓW I ŚWIETLÓWEK .
Partnerzy akcji:
WIOSENNE KANAPKI
Trzy tygodnie temu uczniowie klasy I założyli hodowlę rzeżuchy i szczypiorku. Opiekowali się swoimi roślinami i plon był znakomity. Wyrazem tego są pyszne kanapki, które sami przygotowali.
11
Szkolne Koło Caritas ze świąteczną wizytą w Domu Pomocy Społecznej w Bełczu
Tradycyjnie już, przed świętami, 12 kwietnia przedstawiciele Szkolnego Koła Caritas udali się wraz z opiekunkami z wizytą do mieszkańców i pracowników Domu Pomocy Społecznej w Bełczu. Zawieźli nie tylko swój młodzieńczy entuzjazm, serdeczne życzenia i chęć dzielenia się swoim sercem, lecz także własnoręcznie upieczone babeczki, wykonane kartki świąteczne oraz Barana wielkanocnego i Palmę-symbol wielkanocny. Nie zabrakło wzruszeń, podziękowań ze strony pensjonariuszy. Niech Zmartwychwstały - Pan życia i śmierci, pomaga wszystkim, zwłaszcza podopiecznym- w pokonywaniu codziennych trudności!!
4
Misterium wielkopostne "Zbawienie przyszło przez krzyż"
Szkolne Koło Caritas od kilku tygodni przygotowywało przedstawienie wielkopostno-wielkanocne dla uczniów, które wraz z wielkanocnymi życzeniami pokazano 12 kwietnia na sali gimnastycznej. " Niech Zmartwychwstały Jezus daje nadzieję wszystkim, Wam pomaga w szkole i w pracy !" - tego na koniec życzył Mateusz Kustosik-przedstawiciel Szkolnego Koła Caritas z okazji nadchodzących świąt.
Pierwsza Mini Ekstremalna Droga Krzyżowa uczniów, rodziców i nauczycieli
8 kwietnia, w przedostatni piątek przed Wielki Tygodniem, po południu uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami wybrali się w niezwykłą drogę, podczas której rozważali Mękę Pana Jezusa, śpiewali, modlili się i duchowo przeżywali to, co wydarzyło się na Golgocie w Wielki Piatek. Podjęli dobrowolny trud wędrówki, niosąc krzyż, znak naszej wiary i miłości Boga do człowieka. Przemierzyli blisko 10 kilometrów, dając jednocześnie dowód swojej miłości do Pana Jezusa i ogromną radość dla swoich opiekunów-dumnych i miło zaskoczonych, że są gotowi na takie wyzwania. Niech Jezus pomaga każdemu z nas w codziennej wędrówce!!
1
DZIEŃ BEZ PLECAKA
Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego Dzień bez plecaka odbył się w naszej szkole 01 kwietnia br. Nasi uczniowie popisali się tego dnia wyjątkową fantazją.
Coraz częściej obchodzony jest w szkołach wyjątkowy dzień. Dzień bez plecaka, bo o nim właśnie mowa, świętowany jest zarówno w podstawówkach, jak i szkołach średnich. I wbrew pozorom nie chodzi wcale o przybycie do szkoły bez plecaka i zostawienie w domu wszystkich niezbędnych w szkole rzeczy. Zabawa polega na tym, aby korzystając ze swojej pomysłowości i sprytu czymś ten plecak zastąpić. Do tego celu może posłużyć wszystko: klatka dla chomika, skrzynka na narzędzia, metalowy garnek, sklepowy wózek.
Warto wspomnieć, że celem tego dnia jest zwiększanie świadomości trudnych warunków bytowych, a także problemów z dostępem do edukacji milionów uczniów w wielu zakątkach świata. Często zdarza się, że dzieci muszą chodzić pieszo, z reklamówkami lub trzymając rzeczy w rękach, ponieważ nie stać ich nawet na plecak…
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie